Andra silvret på U23-EM till Maja Åskag: ”Det känns stort”
I fredags tog Maja Åskag silver i tresteg på U23-EM. Tillsammans med Tilde Johansson var hon i länghoppsfinal under avslutningsdagen. Precis som i tresteget lyckades Maja ta hand om silvermedaljen, den här gången bakom Larissa Iapichina från Italien.
Larissa Iapichina punkterade tävlingen redan i första omgången med ett hopp på 6.93, det längsta i Europa i år. Maja Åskag inledde tävlingen med 6.41 och ökade sedan till 6.63 i andra omgången. Svenskan låg då på andraplatsen men Tessy Ebosele hoppade även hon 6.63 i den femte omgången. Maja låg fortfarande före spanjorskan då hennes näst längsta hopp var 6.59 mot Eboseles 6.57.
I den sista omgången ökade Maja med en decimeter till 6.73 och säkrade silvret. Iapichino gjorde två hopp i tävlingen och stod sedan över, Ebosele tog bronset på 6.63.
Tilde Johansson gjorde säsongens bästa tävling och tangerade sitt årsbästa med 6.56. I den jämna finalen räckte hennes hopp till en femteplats, samma längd som fyran Maria Vicente. Upp till bronset fattades sju centimeter för Tilde.
- Känslan i dag var bättre än förväntat, det är svårt att veta när man tävlat så många dagar i följd. Mitt mål var att ta medalj i både längd och tresteg vilket jag lyckades med. Det känns stort, säger Maja Åskag.
Kontakter
Filip LöövSvensk Friidrott
Tel:0767214583filip.loov@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
Tre stjärnor klara för Nordenkampen – "Superkul"18.12.2025 15:14:09 CET | Pressmeddelande
Den 1 februari är det dags för Nordenkampen i Karlstad och nu har tre svenska stjärnor lämnat klartecken. Maja Åskag, Samuel Pihlström och Melwin Lycke Holm har alla gjort tummen upp till den årliga landskampen. "Det ska bli superkul! Det är alltid extra roligt att få tävla framför hemmapubliken", säger Melwin.
Blågul kvartett klar för Terräng-VM18.12.2025 11:40:54 CET | Pressmeddelande
Den 10 januari är det dags för första friidrottsmästerskapet 2026 – VM och JVM i terräng som arrangeras i Tallahassee, Florida. Här presenteras den svenska truppen bestående av fyra löpare.
Nytt svenskt juniorrekord i vikt av Kamga – ”Seniorrekordet i siktet”13.12.2025 19:00:45 CET | Pressmeddelande
Upsala IF:s Patricia Kamga har öppnat den här säsongen på allra bästa sätt. Två veckor i rad har hon kastat nya juniorrekord i vikt och på Luciadagen mätte kastet hela 22.93.
Axelina Johansson krossade svenska rekordet – "En ny person"12.12.2025 20:56:44 CET | Pressmeddelande
Axelina Johansson slog under fredagskvällen till med 19.72 - en förbättring av det egna svenska inomhusrekordet med hela 41 centimeter och även 6 centimeter längre än Fanny Roos utomhusrekord. "Superkul! Jag kan nästan inte smälta det", säger Axelina.
Nordenkampen i Karlstad tre år i rad –”Jättekul!”9.12.2025 13:51:49 CET | Pressmeddelande
Nordenkampen 2023 blev den första stora tävlingen i Eva Lisa Holtz Arena. Nu står det klart att landskampen återigen arrangeras i Karlstad. Den 1 februari är det dags och faktum är Nordenkampen avgörs i samma arena även 2027 och 2028. "Jättekul! Vi har Sveriges bästa friidrottshall och det känns roligt att den kommer till bra användning", säger IF Göta-stjärnan Henrik Larsson.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum